Об’єкти нерухомості часто знаходяться в спільному праві власності, тобто належать різним власникам у відповідному пайову еквіваленті (відсотках). Однак такий розподіл не дозволяє жодному з власників здійснювати будь-які дії по відношенню до нерухомості, не погодивши їх з співвласником. Зняти це обмеження прав допоможе виділення та оформлення частки у праві власності — про правила і особливості процедури розповімо далі.

Для чого потрібно виділення частки?

Основні причини, за якими у нерухомості можуть виявитися кілька власників — розлучення подружжя, вступ дітей у спадок. Іноді співвласникам мирним шляхом вдається домовитися про продаж всіх частин одному власнику. В іншому випадку всі вони залишаються обмеженими у своїх правах. Часткову частина не можна продати сторонньому покупцеві, так як співвласники є пріоритетними покупцями. Щоб організувати підселення мешканців, взяти кредит під заставу нерухомості, також знадобиться оформити частку в праві власності, а потім виділити її в натурі.

Підсумком даної процедури стануть два окремих будинки з власною нумерацією, об’єднані однією спільною стінкою. Однак тут також існує важливий нюанс. Розділити житлове приміщення можна лише з повним збереженням його цільового призначення. Поділити будинок так, щоб одному власнику відійшла спальня і санвузол, а іншому кухня і гараж, не представляється можливим.

Як розділити будівлю?

Так як виділити частку в натурі в приватному будинку без збереження статусу житлового приміщення неможливо, важливо звернутися за допомогою до фахівця, здатного грамотно юридично і фізично провести процедуру. Для проведення процедури першочергово слід звернутися в проектну організацію, фахівець якої дасть свій висновок про можливість виділення частки в натурі. Далі викликаний інженер оглядає будинок, робить необхідні виміри, визначає можливість проведення перепланування відповідно до нового поділу. При позитивному результаті слід виділення частини будинку в окрему адресу, що дозволяє проводити будь-які операції без втручання співвласників.

При неможливості виділення часток існуючої споруди є варіант прилаштувати необхідні приміщення при наявності вільної землі.